Modern Ahşap Merdiven Çeşitleri

9

Ev dekorasyonlarında çok önemli bir yere sahip olan ve mekanlara kattığı doğal görünüm ile ilgi uyandıran ahşap merdiven tasarımları, diğer merdivenlerle kıyaslandığında oldukça dayanıklı bir yapıya sahiptir. Evlerde ısı ya da nem dengesinin sağlanması adına da önemli bir avantaj sağlayan ahşap merdiven tasarımları, sizlere daha sağlıklı bir yaşam alanı sunmaktadır.

Ahşap merdivenlerde bulunan küpeşteler, sağlamlık derecesini arttırmakta ve mekanların hijyen kazanmasını sağlamaktadır. Bakım ve temizliği son derece kolay olan ahşap merdivenler, her mekana uygun olarak istenilen ölçülerde rahatlıkla tasarlanabilmektedir. Sahip olduğu tüm bu özellikler nedeni ile en çok tercih edilen seçenekler arasında yer alan ahşap merdivenler, uzun yıllar boyunca kullanılmaya devam edilmektedir.Diğer merdivenlere göre daha hafif bir yapıda olan ahşap merdivenler, tüm darbelere rağmen ilk günkü görüntüsünü uzun yıllar korumaktadır. Kullanılan her ortama kolayca uyum sağlayabilen ve ahşabın sunmuş olduğu doğallık ile mekanlara sıcaklık kazandıran ahşap merdivenler, uygun fiyat seçenekleri ile de tercih sebebidir.

Yapılardaki en önemli detaylardan biri olan merdivenler, kullanılan zengin aksesuarlar ve detaylar ile birlikte mekanlara çok daha şık bir görünüm kazandırmaktadır. Camlı ya da camsız olarak kullanımı mümkün olan ahşap merdiven küpeşteleri, merdivenlerin daha güvenli olmasını sağlarken aynı zamanda zengin bir görünüm de kazandırır.Alüminyum profil kullanılarak gerçekleştirilen alüminyum küpeşteler, farklı malzemelerden de tasarlanabilmektedir. Alüminyum küpeşte parçaları, vida ile birbirlerine tutturulup hazırlanır ve balkon, merdiven, bahçe gibi birçok farklı alanda tercih edilebilir.

Merdiven malzemesi ile uyumlu olarak hazırlanan ve ahşap merdiven çeşitlerinden iniş çıkışı kolaylaştıran merdiven küpeşte ürünleri, korkuluk olarakta adlandırılmaktadır. Uzun ömürlü kullanımı ve estetik görünümü ile yapılara değer kazandıran merdiven küpeşteler, paslanma ya da aşınma gibi sorunlar yaşamadan kullanılabilmektedir.

Ahşap Merdiven Modelleri ve Çeşitleri

Basamakları bulunan ve her basamak arası farklı uzunlukları bulunan bir yüksekliğe çıkmamızı sağlayan basamak dizisine merdiven denir. Günümüzde merdivenler hayatımızın her alnında bulunmaktadır. Yüksek yerlere ulaşmamızı sağlayan ahşap, tahta, taştan, beton ve metalden yapılan birçok çeşidi bulunmaktadır. Ahşap merdivenin modellerinin alması farklı olanlarda da kullanılmasına olanak sağlamaktadır. Evler de ofisler de sokakta itfaiye gibi araçlarda bile günlük kullanımlar için merdivenler mevcuttur. Hayatımızı kolaylaştıran en büyük unsurlardan biridir. Merdiven yapımı ciddi bir iştir ve emek istemektedir. Merdiveni kullanacağınız yer ve mekan çok önemlidir. Çünkü kullanım alanına göre merdivenin yapım aşamaları kullanılacak malzemeler ve ölçüleri önemlidir. Bu tür unsurlar göz önüne alınmadığın da istemeyen kazalara maruz kalabilirsiniz.

Merdiven yardımı almamızın sebebi yüksek bir yere çıkmamızdır. Yüksek bir yerden düştüğümüzde istenmeyen kazalar meydana gelmektedir. Bu yüzden merdivenlerde korkuluk olması her zaman önemlidir. Her hangi bir denge kaybında ve ya düşme anında korkuluklara tutunarak tehlikeyi atlatmış olursunuz. Korkuluklar basamaklara göre ve yüksekliğe göre yapılmaktadır. Hizası genelde bir insan beli hizasındadır ve aralıkları bir insan vücudunun geçemeyeceği kadar azdır.

Küpeşte Nedir Nerelerde Kullanılır?

Korkuların elle tutulan iskele ve sancaktaki üst yüzeyine küpeşte denilmektedir. Merdivenin hoş bir görünüme sahip olmasını sağlamaktadır. Kullanım alanları balkonlarda, bina girişlerinde, asma katlarda, bahçelerde, havuz kenarlarında ve teraslarda hoş görünümüyle rahatça kullanılmaktadır.

Ağaçtan yapılan tahta ve keresteye ahşap denir. Ahşap rahatlıkla merdivenlerde şekillendirilerek kullanılmaktadır. Hoş görüntüsü ve kullanımıyla daha çok evlerin iç merdivenlerinde ve bahçelerde kullanılmaktadır. Ahşap tahtayı istediğiniz renge boyayabilirsiniz. Bu nedenle de en çok tercih edilmesinin nedenidir. Zımparalama yöntemi ile üstüne farklı renkte de boya uygulaması yapılabilir.

Ahsap Merdivenci Fotoğraf