Klasik Merdivenler

15

Mimari proje için odak noktasını merdiven oluşturuyorsa ya da yapının diğer unsurları yanında merdivenin de güçlü bir duruşa sahip olması isteniyorsa klasik merdivenler tercih edilerek bu beklentinin karşılanması mümkündür. Firmamız İstanbul için kaliteli ve modern tasarımları ve profesyonel işçiliği ile öne çıkan klasik merdivenler üretmektedir.

Klasik merdivenler için söylenebilecek en temel husus, bu modellerde Selçuklu ve Osmanlıya dayanan oyma ve kesme işçiliğinin öne çıkmasıdır. Bu modellerde güncel tasarımlar geleneksel mimari ile bir araya getirilerek hem estetik hem de güçlü etkiye sahip bir merdiven ortaya çıkarılmaktadır. Serenli merdivenler, oymalı küpeşteler, keser işi döner küpeşteler klasik merdiven modellerinde karşılaşabileceğiniz ürünler arasında yer almaktadır. Bu modellerde yaygın olan bir yapı da galerili, sahanlıklı ve kanatlı merdivenler olup geniş bir alan, merdiven kullanımı için değerlendirilmektedir. Uygun fiyatlı model seçeneklerimiz için firmamızı arayabilirsiniz.

Klasik Merdiven Nedir? Nasıl Yapılmalıdır?

Klasik merdivenlerde korkuluk ve küpeşte bağlantıları için de değişik modellerimiz mevcuttur. Bu merdivenlerin düz ya da hafif döner şekilde tasarlanması da alternatifler arasında yer almaktadır. Klasik merdivenle bütünleşen malzeme ahşaptır. Ahşap üzerine lake boya ya da vernik kullanılarak klasik tarzı bozmayacak renkler ile farklı merdiven çeşitleri ortaya çıkarılabilmektedir.

Klasik merdiven modellerinde farklılık yaratan en önemli parçalardan biri korkuluk diğeri küpeştedir. Korkuluk için oymalı parçaların öne çıkması bu modellerin genel özelliğidir. Bununla birlikte oymaların yoğunluğu ve korkuluk için kullanılan malzemenin boşluklu ya da tüm parça şeklinde kullanılması merdivenin görünümünü büyük ölçüde değiştirmektedir. En sade modellerden biri minik oymalarla biçimlendirilmiş sütunlar şeklindeki korkulukları olan modellerdir. Klasik merdivenlerin ikili olarak yapılması da mümkündür. Ancak bu uygulama için oldukça geniş bir alana ihtiyaç vardır. Ahşap basamaklarla ahşap korkuluk ve küpeştenin oldukça yaygın olduğu klasik merdiven örneklerinde en iyi uygulamalardan biri de ahşap basamaklara sanatsal bir duruş kazandıran estetik malzeme ferforjenin korkuluklarda kullanılmasıdır. Ferforje korkuluğu yine ahşaptan ve basamaklarla uyum içindeki bir tasarıma sahip olan bir küpeşte ile sabitlemek ve bu sayede güvenliğin yanı sıra estetik sağlamak mümkündür.

Ahsap Merdivenci Fotoğraf